HABERLER

Tüm Haberler

GÜVENÇ; PAZARCIK’TA BİR DİZİ ZİYARETLERDE BULUNUDU...

GÜVENÇ; PAZARCIK’TA BİR DİZİ ZİYARETLERDE BULUNUDU

Kahramanmaraş Milletvekili İçişleri Komisyonu Başkanı Celalatiin Güvenç Pazarcık ilçesinde düzenlenen Pazarcık Esnaf Sanatkârlar ve Kefalet Kooperatifi’nin düzenlediği Mali Kongresine katıldı.

Kongreye İçişleri Komisyon Başkanı Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, Ak Parti Pazarcık İlçe Başkanı İ Mesut Ganidağlı, Pazarcık Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifi Başkanı Yaşar Bozdağ, kooperatif üyeleri ve davetliler katıldı.

Pazarcık Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Yaşar Bozdağ, katılımcılara teşekkür ederek, mali kongrenin hayırlı olmasını temenni etti.

Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ da, katılımcılara teşekkür ederek sözü İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç’e bıraktı.

İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç ise; Kongrenin hayırlı uğurlu olmasını temenni ederek, önlerindeki referandum sürecinden ve yoğun tempodan dolayı memlekete gelmeye biraz ara verdiklerini dile getirdi.

Güvenç, “Memleketten ayrı alınca özlem duyduk. 12 Şubat’ta ve Cumhurbaşkanımızın programı dolayısıyla Kahramanmaraş’a geldik. Bundan dolayı da sizlerle beraber olma fırsatı yakaladık. Türkiye bir değişim sürecinden geçiyor. Bu süreç 15 yıldır devam ediyor. Devletimizi yeniden şekillendirip, yeniden yapılandırıyoruz. Güçlü bir Türkiye yaratmak için değişikler gerçekleştiriyoruz. Her değişiklik zor, sancılı ve sıkıntılıdır. Çünkü alışkanlıklar ve yanlışsa da öğrenilen bazı şeyler vardır. Ama 15 Temmuz’da şu görüldü ki milletimizin demokrasi aşkı her şeyin üzerindedir. Asla demokrasiden taviz vermemişlerdir. Bizim mücadelemizin doğurduğu bir şey var. Bu millet artık ayrılık, kavga ve ötekileştirme istemiyor. Birlik ve beraberlik içerisinde geleceğe yürümek istemiyor. Zenginleşmek, iş, okul ve çocukların dünya gençleri gibi yetişmesini istiyor. Bunun için de 15 sene içerisinde çeşitli provokasyonlar yaptılar ama yeni bir Pazarcık olayını bu ilçeye yaşatamadılar. Maraş, Sivas, Çorum olayını yaşatamadılar. Anladık ki bu ülkenin evladı artık bu işlere prim vermiyor. Etnik kökenlerin hepsi bu coğrafyanın zenginliği ve kimliğidir. Hepimiz bir olursak bu ülkenin ekmeği ve suyu 79 milyona da yeter. Yeter ki kardeş olup çalışalım. Dünya gelişiyor ve bazı şeyleri engellemiyorsun. O yüzden bizlerin de gücünü birleştirmesi gerekiyor. Eskiden yüzde 65 faizlerle bazı kooperatifler para dağıtırdı. Şimdi Allaha şükür o faizler ortadan kalktı. Şimdi yüzde 4-5 faizlerle paralar veriliyor. Bazı çıkarcılar var. Bu ülkede dolar yükseliyor diye sevinmeye çalışıyor. Gözünüz aydın bu ülke yanarsa siz kurtulacağınızı mı sanıyorsunuz. Görüyorsunuz Suriye çöktü Türk mağdur olmadı mı? Bir ülke de iyilik varsa da herkesedir, kötülük varsa da herkesedir” dedi. Anayasa ile ilgili de bilgiler veren Güvenç şunları söyledi:

“Muhalefet bu Anayasa konusunda çok yanlış bilgiler veriyor. Tek adam yönetimi olacak. Şu kadar yetki bir adama verilir mi gibisinden yaygaralar koparıyor. Bir kere neden bu işi yaptığımızın iyi bilinmesi lazım? İki sebepten dolayı bunu yapmak zorundayız. Birincisi mevcut sistem çift başlı, Türkiye’nin bu çift başlılıkla yönetmek, bir araya getirmek, cesur kararlar aldırmak mümkün değil. Mevcut Anayasaya göre çok güçlü bir Cumhurbaşkanı var bir de seçilmiş hükümet var. Bu böyle yürümez. İkincisi; 60 yıllık sistemle ve bu parlamentoyla hükümet çıkartmak çok zor. Bu sistemle Türkiye’nin dertlerine çare olacak yönetim sistemi bulamazsınız. Bu Türkiye’nin önünü bir Menderes, bir Özal bir de Recep Tayyip Erdoğan açtı. Onun dışında dikkat edin 70'li yıllar tamamen kayıptır. Demirel 6 kere gelmiş, 7 kere şapkasını alıp gitmiştir. Milliyetçi Cephe, Anasollar, Anayollar üçlü koalisyonlar bu sistemle olmuştur. Kişi başı gelir düşükken şimdi 10 katına çıkmıştır. Biliyorsunuz atmış yıldır beraber olduğumuz Güney Kore gibi ülkeler bile bizi beşe katlamıştır. Eskiden asgari ücretle, yüzde 65 faizlerle boğuşuyorduk. Şimdi daha iyi durumdayız. Bakın bu ülkeyi 2002'de şartlara tekrar dönderin altı ay içerisinde iç savaş çıkar. O zamanla asgari ücret 184 lira idi. Bir Buzdolabı 700 lira idi. Bugün Üniversite öğrencilerinin yurdu var. Bu öğrencileri iki öğün yemeğini devlet veriyor. 2002'e yol yoktu memlekette. Şimdi duble yollar var. Bir yere hastane yapılsın. Ankara’daki hastane ile aynısı. Bunları bütün engellemelere rağmen bu hükümet sayesinde yaptık. Türkiye bir daha asla koalisyona dönmemeli. O yüzden koalisyon dönemi bitmeli. Bu Anayasayı Kenan Evren yaptı. Anayasaya yazmışlar vatana ihanet dışında Cumhurbaşkanı sorumsuz. Bu sistemde Cumhurbaşkanının imzası olmadan Pazarcık’a Kaymakam illere vali atayamazsın. Milli Eğitim Müdürü, müsteşar atayamazsın. Ahmet Necdet Sezer zamanında bir vali olduk ama ne zorluklar çektik. İşte bu yüzden bu sistemin değişmesi lazım” dedi.

Burada düzenlenen kongrenin ardından kongre yerinden ayrılan Güvenç çarşı merkezinde Esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldikten sonra Esnaf Sanatkârlar Kredi Kooperatifi Pazarcık Şubesini ziyaret etti. Burada Kooperatif yetkilileri ile bir araya gelen Güvenç son olarak Camlıtepe Taziye evi ve Damlataş mahallesinde taziye ziyaretinde bulunarak ilçeden ayrıldı.


Lütfen Haber Listemize Dönmek İçin Tıklayınız

İLETİŞİM FORMU